Tvary stromků
Ovocné stromky třídíme do tří základních kategorií: Bez korunky, s korunkou a sloupové/zakrslé.
tyto základní skupiny se dále dělí do podskupin např. dle počtu větví, výšky, tvaru korunky...
BEZ KORUNKY (A-)
Školkařské výpěstky bez korunky jsou označovány jako špičáky, stromek s obrostem, stromek s nepravidelným obrostem nebo také jednoletý výpěstek. Vždy se ale jedná o stromek bez zapěstované korunky minimálního vzrůstu 120cm.
ŠPIČÁK (šp.)
Do této kategorie spadají všechny výpěstky, které buď nevytvořily korunku, vytvořily nepravidelnou korunku "na jednu stranu", nebo na přání zákazníka byl zapěstován pouze terminální výhon. Tento typ výpěstku nemusí nutně znamenat horší kategorii. Krom nižší pořizovací ceny má i výhodu v tom, že si lze zapěstovat korunku přesně dle svých představ. Typické využití špičáku je při zakládání jabloňové stěny (drátěnky). Při výsadbě ořešáku (vždy špičák) si zákazník sám stromek zastřihne a tím si určí výšku budoucí koruny.
S_KORUNKOU (A+)
Do této kategorie patří víceleté výpěstky, korunku tvoří minimálně tři rovnoměrně rozmístěné kosterní větve a jedna terminální, to je ovšem jen základní specifikace. Tyto výpěstky se dále třídí podle způsobu jakým byla korunka vypěstována ( očkovanec, zastřižená korunka, kotlovitá korunka, knipp-baum). A dále výšky v jaké je korunka založena (zákrsek, čtvrtkmen, polokmen a vysokokmen).
OČKOVANEC (oč.)
Víceletý školkařský výpěstek (nejčastěji dvouletý). V jednom roce vysázena a naočkována podnož (letní očkování), v následném roce z očka dopěstován kmínek a korunka.
ZASTŘIŽENÁ KORUNKA (z.k.)
Víceletý školkařský výpěstek (nejčastěji dvouletý). V jednom roce naroubována podnož (zinmí roubování), vyškolkována a dopěstován špičák. V druhém roce zastřižen špičák na požadovanou velikost a z vrcholových čtyř až šesti pupenů dopěstována korunka.
KOTLOVITÁ KORUNKA (ko.k)
Víceletý školkařský výpěstek (nejčastěji dvouletý). V jednom roce vysázena a naočkována podnož (letní očkování), v následném roce z očka dopěstován kmínek a korunka, ta je v požadované výšce zastřižena a stromek dopěstován bez terminálního výhonu. Kotlovitá korunka se nejčastěji zapěstovává u peckovin, především u broskvoní.
KNIPP-BAUM (k-b)
Víceletý školkařský výpěstek (nejčastěji dvouletý). V jednom roce naroubována podnož (zinmí roubování), vyškolkována a dopěstován špičák. V druhém roce zastřižen špičák na požadovanou výšku (cca70cm) a pouze z vrcholového pupenu dopěstována korunka. Výhoda této korunky je v tom, že téměř všechny kosterní větve rostou pod úhlem 90 °, zároveň se tvoří na terminálním výhonu krátký plodný obrost (zdánlivé trny).
V překladu z holandského "knipp-baum" - "kvetoucího stromu".Jméno samo o sobě hovoří: rostlina, která se touto metodou pěstuje, rodí už v prvním roce po výsadbě. Strom dává první sklizeň již v roce výsadby - až 2 kg z každého stromu a během čtyř let postupně zvyšuje produktivitu. Podmínkou celého úspěchu je pravidelná zálivka, bez stresových období (nejlépe kapková) a rovnoměrně rozložená výživa sazenice (listová i kořenová). Knipp-baum je výhodná investice především pro produkční sady. Počítejme: stromy se vysazují ve sponu 1,5x3m, což je 2000 rostlin na hektar s výnosem 4 tuny již v prvním roce výsadby. Plánovaná sklizeň ve druhém roce 10-12 t / ha, třetí - 30-40 t / ha a od čtvrtého roku v plné plodnosti 60 t / ha.
U nás označován zkratkou A- (A je plnohodnotný výpěstek, - bez korunky)