Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
21.10.2017
PLATBA KARTOU nyní nově v našem e-shopu!
Jako jedno z mála online-zahradnictví nabízíme možnost platby kartou! číst celé
23.11.2016
Naše výpěstky bez Roundupu!
Všechny naše stromky a keře byly vypěstovány bez použití glyfosárů (Roundup, Touchdown...). Od 1. ledna 2019 ukončen prodej herbicidů obsahující glyf... číst celé
Zobrazit všechny novinky

sledujte nás

facebook-instagram-

Tvary  stromků

Ovocné stromky třídíme do tří základních kategorií: Bez korunky, s korunkou a sloupové/zakrslé.

tyto základní skupiny se dále dělí do podskupin např. dle počtu větví, výšky, tvaru korunky...

BEZ KORUNKY (A-)

Školkařské výpěstky bez korunky  jsou označovány jako špičáky, stromek s obrostem, stromek s nepravidelným obrostem nebo také jednoletý výpěstek. Vždy se ale jedná o stromek bez zapěstované korunky minimálního vzrůstu 120cm.

ŠPIČÁK (šp.)

Do této kategorie spadají všechny výpěstky, které buď nevytvořily korunku, vytvořily nepravidelnou korunku "na jednu stranu", nebo na přání zákazníka byl zapěstován pouze terminální výhon. Tento typ výpěstku nemusí nutně znamenat horší kategorii. Krom nižší pořizovací ceny má i výhodu v tom, že si lze zapěstovat korunku přesně dle svých představ. Typické využití špičáku je při zakládání jabloňové stěny (drátěnky). Při výsadbě ořešáku (vždy špičák) si zákazník sám stromek zastřihne a tím si určí výšku budoucí koruny.

ovocná školka jabloněovocná školka jabloně

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S_KORUNKOU (A+)

Do této kategorie patří víceleté výpěstky, korunku tvoří minimálně tři rovnoměrně rozmístěné kosterní větve a jedna terminální, to je ovšem jen základní specifikace. Tyto výpěstky se dále třídí podle způsobu jakým byla korunka vypěstována ( očkovanec, zastřižená korunka, kotlovitá korunka, knipp-baum). A dále výšky v jaké je korunka založena (zákrsek, čtvrtkmen, polokmen a vysokokmen).

stromek očkovanec

 

 

OČKOVANEC (oč.)

Víceletý školkařský výpěstek (nejčastěji dvouletý). V jednom roce vysázena a naočkována podnož (letní očkování), v následném roce z očka dopěstován kmínek a korunka.

 

 

 

ZASTŘIŽENÁ KORUNKA (z.k.)zastrizena korunka

Víceletý školkařský výpěstek (nejčastěji dvouletý). V jednom roce naroubována podnož (zinmí roubování), vyškolkována a dopěstován špičák. V druhém roce zastřižen špičák na požadovanou velikost a z vrcholových čtyř až šesti pupenů dopěstována korunka.

 

 

 

 

KOTLOVITÁ KORUNKA (ko.k)kotlovitá korunka

Víceletý školkařský výpěstek (nejčastěji dvouletý). V jednom roce vysázena a naočkována podnož (letní očkování), v následném roce z očka dopěstován kmínek a korunka, ta je v požadované výšce zastřižena a stromek dopěstován bez terminálního výhonu. Kotlovitá korunka se nejčastěji zapěstovává u peckovin, především u broskvoní.

 

 

 

 

KNIPP-BAUM (k-b)knipp baum

Víceletý školkařský výpěstek (nejčastěji dvouletý). V jednom roce naroubována podnož (zinmí roubování), vyškolkována a dopěstován špičák. V druhém roce zastřižen špičák na požadovanou výšku (cca70cm)  a pouze z vrcholového pupenu dopěstována korunka. Výhoda této korunky je v tom, že téměř všechny kosterní větve rostou pod úhlem 90 °, zároveň se tvoří na terminálním výhonu krátký plodný obrost (zdánlivé trny).

V překladu z holandského "knipp-baum" - "kvetoucího stromu".Jméno samo o sobě hovoří: rostlina, která se touto metodou pěstuje, rodí už v prvním roce po výsadbě. Strom dává první sklizeň již v roce výsadby - až 2 kg z každého stromu a během čtyř let postupně zvyšuje produktivitu. Podmínkou celého úspěchu je pravidelná zálivka, bez stresových období (nejlépe kapková) a rovnoměrně rozložená výživa sazenice (listová i kořenová). Knipp-baum je výhodná investice především pro produkční sady. Počítejme: stromy se vysazují ve sponu 1,5x3m, což je 2000 rostlin na hektar s výnosem 4 tuny již v prvním roce výsadby. Plánovaná sklizeň ve druhém roce 10-12 t / ha, třetí - 30-40 t / ha a od čtvrtého roku v plné plodnosti 60 t / ha.

stromek merunkastromek třešeň

kotlovitá korunkaknipp baum


U nás označován zkratkou A- (A je plnohodnotný výpěstek, - bez korunky)

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz