Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

 

ThePay – Platba kartou, Platba24, MojePlatba, eKonto, mPeníze, MONETA, ČSOB, Fio Banka, Equa Bank, superCASH, Sberbank, QR platba

 

 

sledujte nás

facebook instagram


výsadba stromkůVýsadba stromků

1. Před samotnou výsadbou je důležité vždy stromek namočit na 24-48 hodin do vody, případně vody+lignohumát (dle dávkování).

2. Příprava jámy spočívá v tom, že si oddělíme jednotlivé vrstvy půdy na dvě hromady – ornici a spodinu. Při následném sázení budeme zeminu zasypávat v opačném poředí, aby se dostala úrodná ornice ke kořenům . Rozměry jámy není nutné přesně dodržovat, obecně platí že jáma by měla být dvojnásobkem velikosti kořenů.

3. Nyní již uplynulo minimálně 24 hodin a můžeme vysazovat :) Pokud sázíme ke kůlu zatlučeme ho jako první, abychom následně nepoškodily kořeny. Umístíme stromek a přihrneme kořeny ornicí. Během přihrnování je vhodně stromkem potřásat, tím vytěsníme vzduch a rovnoměrně vyplníme prostor mezi kořeny. Důležité je dbát na to, aby zůstalo místo očkování “kolínko“ 5 cm nad úrovní terénu ( můžeme si pomoct latí umístěnou napříč jámy v ůrovni terénu). Nyní stromek vydatně zalijeme a dosypeme zeminou (spodina).

4. Podzimní výsadbu zakončíme tak, že si vytvoříme misku na zalévání, zálivku během 14 dní zopakujeme (dle počasí) a před příchodem zimy půdu nakopčíme (obr.4).

Při jarní výsadbě vytvoříme pouze misku a stromek během roku pravidelně zaléváme. Zejména v prvním roce po výsadbě platí že více je lépe.

 

Řez po výsadbě

5. Řez provádíme vždy po výsadbě i pokud sázíme na podzim. Při podzimním řezu snížíme plochu pro odpar vody a stromek tak lépe snese případné zimní větry.

Stromky můžeme rozdělit do dvou kategorií, ty s korunkou A+

a špičáky někdy teké označovány jako stromek s obrostem, nepravidelným obrostem, nebo jednoletý výpěstek tedy A-.

(obr. A+)U Stromku s korunkou provedeme výchovný řez tak že zakrátíme všechny větve o jednu třetinu až polovinu tak, aby byla korunka rovnoměrná a terminální (středový) výhon vyšší o cca 20cm.

(obr. A-) Stromek s nepravidelně rozmístěnými větvemi zakrátíme ve výšce 1m a nevhodné větve odstaníme.

výsadba ovocných stromků