Výsadba stromků
1. Před samotnou výsadbou je důležité vždy stromek namočit na 24-48 hodin do vody, případně vody+lignohumát (dle dávkování).
2. Příprava jámy spočívá v tom, že si oddělíme jednotlivé vrstvy půdy na dvě hromady – ornici a spodinu. Při následném sázení budeme zeminu zasypávat v opačném poředí, aby se dostala úrodná ornice ke kořenům . Rozměry jámy není nutné přesně dodržovat, obecně platí že jáma by měla být dvojnásobkem velikosti kořenů.
3. Nyní již uplynulo minimálně 24 hodin a můžeme vysazovat :) Pokud sázíme ke kůlu zatlučeme ho jako první, abychom následně nepoškodily kořeny. Umístíme stromek a přihrneme kořeny ornicí. Během přihrnování je vhodně stromkem potřásat, tím vytěsníme vzduch a rovnoměrně vyplníme prostor mezi kořeny. Důležité je dbát na to, aby zůstalo místo očkování “kolínko“ 5 cm nad úrovní terénu ( můžeme si pomoct latí umístěnou napříč jámy v ůrovni terénu). Nyní stromek vydatně zalijeme a dosypeme zeminou (spodina).
4. Podzimní výsadbu zakončíme tak, že si vytvoříme misku na zalévání, zálivku během 14 dní zopakujeme (dle počasí) a před příchodem zimy půdu nakopčíme (obr.4).
Při jarní výsadbě vytvoříme pouze misku a stromek během roku pravidelně zaléváme. Zejména v prvním roce po výsadbě platí že více je lépe.
Řez po výsadbě
5. Řez provádíme vždy po výsadbě i pokud sázíme na podzim. Při podzimním řezu snížíme plochu pro odpar vody a stromek tak lépe snese případné zimní větry.
Stromky můžeme rozdělit do dvou kategorií, ty s korunkou A+
a špičáky někdy teké označovány jako stromek s obrostem, nepravidelným obrostem, nebo jednoletý výpěstek tedy A-.
(obr. A+)U Stromku s korunkou provedeme výchovný řez tak že zakrátíme všechny větve o jednu třetinu až polovinu tak, aby byla korunka rovnoměrná a terminální (středový) výhon vyšší o cca 20cm.
(obr. A-) Stromek s nepravidelně rozmístěnými větvemi zakrátíme ve výšce 1m a nevhodné větve odstaníme.
