- Úvod
- Kapková závlaha
rozdělení do dvou základních skupin podle místa dávkování
na pásovou a cílenou závlahu.
1. PÁSOVÁ (závlaha podél kapkovacích trubek)
Tento způsob je nejrozšířenější především v sadech, vinicích, při pěstování zeleniny, bavlny a všech plodin pěstovaných v řadách, dvojřadách, nebo pravidelných útvarech. Tuto síť tvoří nejčastěji páteřní rozvod vody, ze kterého jsou pomocí tvarovek napojeny jednotlivé větve kapkového potrubí. Zavlažován je vždy celý pás podél kapkového potrubí.
Pro tvorbu jednotlivých větví můžeme použít
a) pevné kapkové potrubí o síle stěny 0,8 -1,2mm a rozestupy kapkovači dle potřeby (na trhu jsou dostupné 25 - 100cm) např.: Kapková trubka / 1mm / 33cm STANDARD. Toto pevné potrubí není určené pro přemístění (i když se velmi snažíte, do původního kluba od výrobce už nelze smotat a je velmi objemné), proto je vhodné instalovat na víceleté kultury (sady a vinice), nebo na malé výsadby do zahrad. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, avšak vykoupená dlouhou životností (10+let) bez nutnosti zimního úklidu.
b) Druhou možností je, osadit hlavní rozvod kapkovacími pásky. Tyto kapkovací pásky (řada HYRRO TAPE a HYRRO DRIP). Jsou vyrobeny z kvalitního, ale velmi tenkého materiálu 0.2mm (8mil). Pásky jsou osazeny kapkovači ve vzdálenosti 10-50cm a návinu až 2500m/klubo. Používají se především pro zeleninu a jiné polní plodiny. Výhodou jsou malé rozestupy mezi kapkovači (ideální pro husté a mělce kořenící výsadby - zelenina, jahody...), snadná manipulace po ukončení vegetace a nízká pořizovací cena (od 2,16Kč/m). Nevýhoda je životnost (3+let), kterou ale lze podstatně prodloužit zimním úklidem závlahy.
Meandr je méně častým způsobem využití pevného kapkového potrubí (o síle stěny 0,8 -1,2mm). Jde o to, že kapkové potrubí se různě proplétá mezi nepravidelnými výsadbami (např. parky). Tento meandr z kapkových trubek lze doplnit o Trubku rozvodnou (bez kapkovačů) pro místa, kde není potřeba závlahy, nebo o Průsakovou hadici pro uložení pod povrch půdy. Výhodou je efektivní závlaha nepravidelných výsadeb. Nevýhodou je závlaha i rozestupů mezi rostlinami a větší spotřeba Plastových bodců, pro fixaci potrubí.
2. CÍLENÁ (závlaha konkrétního místa)
Využití především v hydroponii, sklenících, zahradnictvích, terasách...
Hlavní rozvod tvoří rozvodné potrubí (Trubka rozvodná ) o síle 0,8-1,2mm. Pomocí děrovaček se přímo do stěny potrubí instalují různé druhy kapkovačů. Tyto kapkovače můžeme (ale nemusíme, lze zavlažovat přímo z kapkovačů) osadit různými komponenty pro hydroponii a cíleně zavlažovat jednotlivé rostliny v nádobách i volné půdě.
Velkou výhodou těchto sestav je velká rozmanitost dostupných kapkovačů s průtokem 2l/h až 90l/h. Jedna sestava umožňuje závlahu malých květníků, ale i velkých stromů z jednoho rozvodu vody.
SHRNUTÍ
U kapkové závlahy se fantazii meze nekladou, lze kombinovat různé způsoby závlahy dle potřeby. Důležité je vždy použít kvalitní filtraci na vstupu závlahové vody s minimálně 120 mikronovou vložkou. Pokud neprovozujeme závlahu samospádem, musíme vždy použít regulátor tlaku, který nám omezí maximální tlak v sestavě, aby nedošlo k poškození potrubí. Vhodné je i použití sestav filtrace s regulací.
Nezapomínejme také na to, že čím větší rostlina, tím větší kořeny!